top of page

ABOUT

“Rising star of conducting dealt with the challenging task [Prague Spring Festival Debut] professionally and with joy.”

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon
Jiří Rožeň je jedním z nejslibnějších a nejtalentovanějších dirigentů mladé generace. Měl úspěchy v Salzburgu a Londýně, jako finalista Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award a Donatella Flick LSO Conducting Competition. 
Působil jako asistent šéfdirigenta BBC Scottish Symphony Orchestra, kde pracoval po boku Donalda Runniclese a Thomase Dausgaarda, asistoval jim mj. na BBC Proms či Edinburgh International Festival.
 
V sezóně 2018/2019 Jiří pokračuje v budování mezinárodního profilu, kdy debutuje s Deutsches Sinfonie-Orchester Berlin, BBC Philharmonic, Ulster Orchestra a vrací se k České filharmonii.
Další angažmá zahrnují mj. debut s Hiroshima Symphony Orchestra, vystoupení s Orchestre de Pau Pays de Béarn, Thessaloniki State Symphony Orchestra a Filharmonií Brno.
Jiří také vystoupí na dvou prestižních mezinárodních festivalech - Hudební podzim Cluj a Smetanova Litomyšl, kde bude dirigovat Transylvanian State Philharmonic a Komorní filharmonii Pardubice. Nedávné či budoucí spolupráce zahrnují mezinárodně uznávaná jména jako Vadim Gluzman, Kirill Gernstein, Mahan Esfahani, Lawrence Brownlee, Christian Schmitt a Sergei Nakarjakov.
Hlavní události sezóny 2017/18 zahrnovaly abonentní koncerty a další dva projekty s Českou filharmonií, angažmá s Bruckner Orchester Linz, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (mj. na Pražském jaru), Wiener Concert-Verein a Symfonickým orchestrem Chorvatského rádia a televize Záhřeb na galakoncertě pod širým nebem.
 
Vášnivý zastánce české hudby, který dirigoval v minulých sezónách svou klíčovou skladbu, Symfonii č.4 "Camerata" Miloslava Kabeláče na Salcburském festivalu s Cameratou Salzburg (rakouská premiéra) a na Pražském jaru s PKF-Prague Philharmonia.
Také premiéroval novou kritickou edici skladby Svatební košile Bohuslava Martinů s Filharmonií Brno a Českým filharmonickým sborem Brno. Mnoho z jeho minulých a nadcházejících koncertů zahrnují český repertoár, díla Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Josefa Suka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Miroslava Kabeláče a Viktora Kalabise.
Během svého působení ve Skotsku Jiří dirigoval Stravinského Mavru, Waltonova The Bear, Straussova Netopýra a Brittenova Owen Wingrave. Jeho operní angažmá také zahrnovala Ravelovo Dítě a kouzla s Hamburskými symfoniky a Eine Kluge Else od Svena Daigerra na Brücken-Festival für Neue Musik Rostock.
 
Jiří Rožeň se narodil v Praze v roce 1991. Studoval dirigování na konzervatoři a univerzitách v Praze, Salcburku, Hamburku, Curychu a Glasgow, kde byl Leverhulme Conducting Fellow. Mezi jeho mentory patří například Garry Walker, Dennis Russell Davies, Ulrich Windfuhr a Johannes Schlaefli. Dále ho ovlivnili Daniele Gatti, Bernard Haitink, David Zinman a Peter Eötvös na mistrovských kurzech s orchestry jako Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam, Orchestre Philharmonique de Radio France a Tonhalle-Orchester Zürich.
Pouze pro sezónu 2017/18.
Prosím, kontaktujte Cameratu, pokud si přejete tento životopis upravit.
bottom of page